Vesmírná posádka

  • Dana Drábová – jaderná fyzička
  • Jiří Grygar – astrofyzik, popularizátor
  • Stanislav Moša – ředitel Městského divadla Brno
  • Libuše Nivnická - ředitelka Knihovny J. Mahena v Brně
  • Miroslav Bárta – egyptolog
  • Petr Horký – cestovatel, spisovatel, režisér

Senát, na rozdíl od Poslanecké sněmovny, je spíše komorou do značné míry nezávislých osobností. V senátních volbách tak spíše rozhoduje to, zda kandidáta znám a vím, co v životě dokázal a jaké jsou jeho postoje a hodnoty, které zastává. Pokud to opravdu nějaká příšerná strana, není pro mne to, za koho kandiduje, tím zásadním parametrem. Nebudu volit v Brně, kdybych tam však volila, vybrala bych si ředitele brněnské hvězdárny Mgr. Jiřího Duška, Ph.D. Senátorský mandát bude obhajovat a má za sebou kus dobré práce. Pragmaticky a na základě odborných faktů se věnuje diskuzi o energetické a technologické bezpečnosti státu. Co mu síly stačí, bojuje s větrnými mlýny narůstající neplodné byrokracie. A vždycky si najde čas na „své“ Brno.

Dana Drábová
jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnos

Jiří Dušek o sobě prohlašuje, že je velitelem stroje na zázraky, a jakkoliv to zní sebevědomě, má pravdu. Brněnská hvězdárna je institucí, která se stará o zmírnění světelného znečištění, ekologickou ochranu Kraví hory. Velmi mi imponuje, že uvedl do širšího povědomí velké brněnské osobnosti: třeba matematického logika Kurta Gödela, jenž uskutečnil v matematické logice stejnou revoluci jako Albert Einstein v teoretické fyzice. Před šesti lety byl Jiří Dušek zvolen do Senátu ČR. Sledoval jsem poměrně pečlivě, jak se tam představí. Osvědčil svou erudici, když kritizoval nejrůznější bludy. Jednoznačně proto podporuji Duškovu opakovanou kandidaturu, protože jsem přesvědčen, že bude podobně jako dosud solidní oporou té části Senátu, která se snaží navrhovat zákony a pravidla na základě vědeckých poznatků.

Jiří Grygar
astrofyzik, popularizátor vědy

S Jiřím Duškem se znám a spolupracuji dlouhá léta. Ať už šlo o prvé náhodné setkání, kdy jsme se byli radit jak na dotace, či při pracovních schůzkách nad společnými projekty, vždy tato setkání mají společný rys. Pohled zacílený vpřed, odbornost, věcnost a zároveň schopnost vnímat názor druhých. Za věcmi, které chce prosazovat, míří cílevědomě, vždy je komunikuje otevřeně a srozumitelně. Jirka je přátelský člověk s širokým rozhledem, kterému důvěřuji a vždy bych si ho vybrala za parťáka. Dát mu hlas, doporučuji i vám.

Libuše Nivnická
ředitelka Knihovny J. Mahena v Brně

Jirku Duška znám jako mimořádně vzdělaného, pracovitého a kreativního člověka. Vyniká neobvyklou energií, se kterou se pouští do všeho, co považuje za významné. Ať už se jedná o věci, které se týkají jeho báječné práce v pozici ředitele vzkvétající Hvězdárny a planetária Brno nebo věcí veřejných, kterým se velmi aktivně a svědomitě věnuje jako občan a zároveň senátor. Mezi všemi svými kolegy požívá zcela zaslouženou úctu. Jsem přesvědčen, že by z mnoha důvodů bylo velice prospěšné, aby ve funkci senátora České republiky pokračoval i v následujícím volebním období

Stanislav Moša
ředitel Městského divadla Brno

S Jirkou Duškem se znám už od dětství. Už jako malej kluk byl posedlý vesmírem – a dotáhl to na mezinárodní úroveň. Když něco dělá, když mu o něco jde, vydrží… Vážím si jeho poctivosti, tvrdohlavosti (pamatujete na jeho zarputilý boj za záchranu Kraví hory?) a také posedlosti, s jakou pomáhá propagovat a šířit vědu. Vždycky říkám, že není pravda, že všichni politici jsou špatní. A Jirku používám jako důkaz.

Petr Horký
cestovatel, spisovatel, režisér

Jiří Dušek pro mě ztělesňuje přesně to, co byl měl správný senátor představovat. osobní a odbornou integritu, které ve spojení s jeho občanskými a etickými postoji naši společnost bezesporu posunují kupředu. Držím mu palce i do druhého volebního období – výzvy, které před námi stojí jsou takové, že je třeba ještě více než kdy jindy volit zodpovědně ty nejlepší.

Miroslav Bárta
egyptolog

Pošlete mi zprávu rychlostí světla

Telefon

+420 775 35 45 55

Kancelář

Gajdošova 7, Brno (mapa)
pondělí 13.00–18.00